Stavba metodou piece-on-piece

an image

V České republice existuje mnoho firem, které se specializují na stavbu srubů, avšak drtivá většina z nich staví sruby klasickým způsobem. Existuje však ještě metoda piece-on-piece, která se hojně používá v zahraničí a přináší některé výhody. První domy v České republice postavené touto metodou jsou právě naším dílem.

Stavíme-li srub klasickým způsobem, pokládáme opracované dřevěné klády do horizontální polohy na sebe. Klády je nutné převázat a v rozích stavby tak vznikají přesahy. Do takto postaveného srubu se také nemůžeme hned nastěhovat, neboť dřevo obsahuje velké množství vody a postupným vysycháním zmenšuje svůj objem a "sedá". Sednutí může být i v řádu několika desítek centimetrů. Je tedy vhodné při stavbě srubu udělat technologickou přestávku v řádu měsíců a počkat, až dřevo sedne.

Základem domu postaveného metodou piece-on-piece jsou vertikální dřevěné sloupy, které drží celou stavbu. Mezi tyto sloupy vkládáme dřevěné panely, které vidíte na obrázku vlevo nahoře. Protože dřevo v podélném směru zmenšuje svůj objem výrazně méně než ve směru příčném, stava postavená metodou piece-on-piece sedá mnohem méně a je tedy možné se do ní nastěhovat výrazně dříve. Nevýhodou této metody je menší prostorové ztužení, takže stavba nemůže být celodřevěná, ale musí být uvnitř nosné jádro. To je vidět například na ukázce ze stavby RD Dolany, dole uprostřed.

Metoda piece-on-piece byla aplikována například na srubech ve Veverské Bítýšce, v Dolanech nebo v Želešicích. Z těchto zakázek pochází také fotografie níže.

Při práci občas narazím na věc, která mne zaujme, a myslím si, že by mohla zajímat i Vás. Rád čtu oborové zajímavosti na stránkách, které navštěvuji, a proto doufám, že si články z našeho webu přečtete také rádi.

Vladan Henek